Ο Οργανισμός Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού & Πρόνοιας του Δήμου Κατερίνης και ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος Δρομέων Πιερίας «ΖΕΥΣ» διοργανώνουν και προκηρύσσουν τον Αγώνα Δρόμου 8 χιλιομέτρων, με την επωνυμία «ΤΡΕΧΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ».
Ο αγώνας – θεσμός εντάσσεται στο επίσημο πρόγραμμα εορτασμού των εκδηλώσεων απελευθέρωσης της πόλης, ενώ τελεί υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητροπόλεως Κίτρους, Κατερίνης & Πλαταμώνος.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/06/1-13-768x1024.jpg)
Ως ημερομηνία διεξαγωγής ορίζεται η Κυριακή 09 Οκτωβρίου 2022 &ώρα 11:00 π.μ. Αφετηρία του αγώνα θα είναι το Πλατανόδασος της Νεοκαισάρειας και τερματισμός η κεντρική πλατεία της Κατερίνης (άγαλμα ελευθερίας).
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/06/3-4-1024x705.jpg)
Όλες οι λεπτομέρειες της προκήρυξης του αγώνα – θεσμού, ο οποίος επιστρέφει μετά από δύο χρόνια απουσίας λόγω υγειονομικών συνθηκών, θα γνωστοποιηθούν έγκαιρα με νεότερο δελτίο τύπου.