Πολύ υψηλές θερμοκρασίες σημειώθηκαν στα ηπειρωτικά τις μεσημεριανές ώρες της Πέμπτης 02/06, με την υψηλότερη μέγιστη τιμή να καταγράφεται στο Δίον Πιερίας με 37,9 °C. Παράλληλα, ισχυροί βόρειοι άνεμοι έπνεαν στο Αιγαίο και στα ανατολικά ηπειρωτικά τμήματα, με τις ριπές του ανέμου στην Τήνο (θέση Πόρτο) να φτάνει τα 103 km/h.
Σύμφωνα με το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών / meteo.gr οι οκτώ υψηλότερες μέγιστες θερμοκρασίες κατά τις μεσημεριανές ώρες της Πέμπτης 02/06, παρουσιάζονται στον Πίνακα 1
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/06/0206_daily_max_temp.jpg)