Από την Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος ανακοινώνεται ότι την Κυριακή 29 Οκτωβρίου και ώρα 5:45 το απόγευμα στα προπύλαια του Ιερού Καθεδρικού Ναού Θείας Αναλήψεως Κατερίνης, θα πραγματοποιηθεί η υποδοχή αποτμήματος του Ιερού Λειψάνου του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Δημητρίου του Μυροβλύτου, το οποίο θα κομίσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας κ. Παντελεήμων.
Θα ακολουθήσει ο Αγιασμός για την έναρξη των εσπερινών κηρυγμάτων της Ι. Μητροπόλεως και στη συνέχεια θα ομιλήσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας κ. Παντελεήμων με θέμα ΄΄Ο προστάτης της Μακεδονίας Άγιος Δημήτριος ο Θεσσαλονικεύς΄΄.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/10/beroias_petraki_moni.jpg)
Μετά το τέλος της ομιλίας θα τελεσθεί ο Παρακλητικός Κανόνας του Αγ. Δημητρίου.