Στον αύλειο χώρο του Κέντρου Τεχνών «Εννέα Μούσες» του Δήμου Κατερίνης, το γνωστό Τσαλοπούλειο πραγματοποιήθηκε σήμερα το βράδι η παρουσίαση των εκδηλώσεων του 52ου Φεστιβάλ Ολύμπου.
Το φετινό φεστιβάλ είναι αφιερωμένο στη μνήμη του αείμνηστου καθηγητή αρχαιολογίας Δημήτρη Παντερμαλή. Οι εκδηλώσεις θα ξεκινήσουν στις 8 Ιουλίου και θα ολοκληρωθούν στις 2 Σεπτεμβρίου.
Συνδιοργανωτές και του 52ου Φεστιβάλ Ολύμπου είναι η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας, οι Δήμοι Κατερίνης, Δίου-Ολύμπου, Πύδνας Κολυνδρού, η Εφορία Αρχαιοτήτων Πιερίας, καθώς και ο Αρχαιολογικός Τομέας του Α.Π.Θ. και συγκεκριμένα η Πανεπιστημιακή Ανασκαφή του Δίου.
Οι χώροι των παραστάσεων θα είναι το αρχαίο θέατρο και Ρωμαϊκό ωδείο καθώς και η Αρχαιοθήκη Δίου, το Κάστρο Πλαταμώνα, ο Βυζαντινός Ναός Παναγίας Κονταριώτισσας, το θέατρο πάρκου Κατερίνης, ο Καπνικός Σταθμός Κατερίνης και η αρχαία Πύδνα.
Οι εκδηλώσεις θα παρουσιαστούν αναλυτικά τις επόμενες ημέρες.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/352141878_282465430946323_862524275382857839_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/352247835_181498164599758_1800686661128395795_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/352365078_1185469238789333_4579387801374470166_n.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/352245470_294382569606302_4389856564186751825_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/352194057_285505477265971_6199006928128594480_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351499631_222767037261894_2270673471400158653_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351693110_761678382396781_5376136906665587185_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351745978_564947349171101_869204427566796560_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351599948_1648656708943921_8080202023925631947_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351700857_640879041400660_8954785187177444459_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351752130_1177267722941089_1734464926333480116_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/352096796_1218403158829845_3418125466204035850_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351553584_786854443079361_3598983786395836961_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351538243_159100880495587_2504585747369271864_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351559002_1350936678796422_4986503980744860658_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351583818_261397913136539_6481252410444437334_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351605435_735023868376388_1280126386088871540_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351624944_824926435725790_2109527906623800891_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351675405_1476894332846890_2522543798611151838_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351686775_110082232123891_2203072844747198623_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/333333333333-1024x471.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/352107657_2614971095336584_5507714781843640384_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351729710_939937837095800_805648479597331943_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351742908_998374398022705_7526090227598534225_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/351746943_595389042577875_7028845463724528377_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/352235588_562536492719062_2778226698880981413_n-1024x768.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2023/06/352266514_264349099476936_4405219487980682582_n-1024x768.jpg)