Τέσσερα μετάλλια με την Εθνική ομάδα στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα οι αθλητές των Ολυμπίων Κατερίνης

Αθλητικά

Τεράστια επιτυχία για τα Ελληνικά χρώματα από  τους αθλητές των Ολυμπίων Κατερίνης  στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης στην άμμο εφήβων και παίδων που φιλοξένησε το beach bar Amira και  ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία στην Παραλία Κατερίνης   ετσι  πιο συγκεκριμένα το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στην κατηγορία των εφήβων ο Πισσακης Παντελής στα 50 κιλα  χάλκινο επίσης μετάλλιο κατέλαβαν και οι νεάνιδες Περδικη Σοφία στα 60 κιλά και Σκαμπαρωνη Χριστελλα στα +70 επίσης χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα και την Κατερίνη έφερε και ο Χρυσιδης Αχιλλέας στην κατηγορία των +90 κιλών

προπονητής της Εθνικής ομάδας πάλης στην άμμο ήταν ο Μπαταλας Βασίλειος και γενικός διευθυντής των αγώνων ο Παπακωνσταντίνου Κωνσταντίνος επίσης μελη προπονητές των Ολυμπίων Κατερίνης.

Έτσι τα σκήπτρα δίνονται στην συνέχεια στην 4η φάση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών και γυναικών το Σάββατο 8 και την Κυριακή 9 Ιουλίου με ώρες των αγώνων 10:00-13:00 και 15:00-17:00

Η μεγάλη αυτή διοργάνωση με την συμμετοχή 400 και πλέον αθλητών και συνοδών από όλο τον κόσμο το οποίο είναι πολύ σημαντικό για τον τουρισμό και την προβολή της Κατερίνης και της Πιερίας γενικότερα, συντελείται υπό την αιγίδα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας πάλης της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πάλης του Δήμου Κατερίνης της Αντιπεριφερειακης ενότητας Πιερίας και του Επιμελητηρίου Πιερία