Με την ευκαιρία εορτασμού της Εβδομάδας Εξωτερικής Ιεραποστολής, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Γεώργιος πραγματοποίησε ποιμαντικές επισκέψεις στο 1ο Επαγγελματικό Λύκειο Κατερίνης (Τετάρτη 16 Μαρτίου) και στο Γυμνάσιο Λιτοχώρου (Πέμπτη 17 Μαρτίου).
Και στα δύο σχολεία ο Μητροπολίτης Κίτρους έγινε δεκτός με θερμότητα τόσο από τους Διευθυντές και το Εκπαιδευτικό Προσωπικό όσο και από τους μαθητές.
Ο Σεβασμιώτατος και στα δύο σχολεία πραγματοποίησε ομιλίες-παρουσιάσεις για την Ορθόδοξη Ιεραποστολή, ενώ ακολούθησε και διάλογος με εκπαιδευτικούς και μαθητές, από τον οποίο προέκυψαν πολλά πνευματικά και παιδαγωγικά μηνύματα.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG_2452-768x1024.jpg)
Λόγω των μέτρων προστασίας από τον κορωνοϊό στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης συμμετείχαν 140 μαθητές Γ΄ Λυκείου και 10 εκπαιδευτικοί, ενώ στο Γυμνάσιο Λιτοχώρου συμμετείχαν 60 μαθητές Β΄-Γ΄ Γυμνασίου με την παρουσία της Διευθύντριας, 5 εκπαιδευτικών, του Αρχιερατικού Επιτρόπου Λιτοχώρου και 4 μελών του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG_2449-1024x768.jpg)
Με την ευκαιρία των ποιμαντικών αυτών επισκέψεων, ο Μητροπολίτης Κίτρους απηύθυνε ευχές ενόψει του Πάσχα και διένειμε σε όλους εποπτικό υλικό και αναμνηστικά.