Πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των “Εαρινών Ημερών Μουσών” την Κυριακή 2 Ιουνίου, ομιλία με θέμα την άθληση και τη φυσική δραστηριότητα και πόσο αυτά μπορούν να επηρεάσουν καθοριστικά την υγεία και την ποιότητα ζωής μας.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/06/ΛΥΚΕΣΑΣ-2.jpg)
Ο Χρήστος Λυκεσάς, καθηγητής Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού με μεταπτυχιακές σπουδές στο τμήμα Ιατρικής σχολής του Αριστοτελείου πανεπιστημίου Θεσ/νίκης με τίτλο “άθληση και Υγεία”, ανέλυσε στο κοινό τη σπουδαιότητα της συμμετοχής σε αθλητικές δραστηριότητες, και μια πληθώρα από καταγεγραμμένα οφέλη που αυτή μας προσφέρει. Πιο συγκεκριμένα, ο κ. Λυκεσάς μας ανέλυσε πως ο χορός αποτελεί μια εξαιρετική μορφή άθλησης που συνδυάζει τη σωματική άσκηση με την ψυχαγωγία, την κοινωνική αλληλεπίδραση, την πολιτισμική ευαισθητοποίηση, αλλά και την καλλιτεχνική έκφραση.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/06/ΛΥΚΕΣΑΣ-8-1.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/06/ΛΥΚΕΣΑΣ-10-1-1024x768.jpg)
Στην εκδήλωση εκ μέρους του Δήμου Κατερίνης παραβρέθηκαν ο Πρόεδρος των Δημοτικών Πάρκινγκ, Γεώργιος Μπαλαούρας κι ο Ευθύμιος Τσίρκος, Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος.
Την εκδήλωση προλόγισε εκ μέρους της Ε.Π.Μ. η Ιωάννα Ηλιάδου, Έφορος Παραδοσιακού Υλικού της Εστίας.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/06/ΛΥΚΕΣΑΣ-11-1024x769.jpg)
Το Δ.Σ. της Ε.Π.Μ.