O Πιερικός Οργανισμός Τουριστικής Ανάπτυξης και Προβολής (ΠΟΤΑΠ), η Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος και η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας, σε συνεργασία με το Νομισματικό Μουσείο Αθηνών και την φωτογραφική κοινότητα «Greek Instagramers Events» ετοίμασαν μια πολυθεματική έκθεση φωτογραφίας, με θέμα «Εν Ολύμπω: Φωτογραφικό Οδοιπορικό στη Φύση και τα Προσκυνήματα της Πιερίας» και την οποία θα παρουσιάσουν στο Νομισματικό Μουσείο, επί της οδού Πανεπιστημίου 12, στην Αθήνα.
Οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν το φυσικό πλούτο του Ολύμπου, του παγκόσμιου μνημείου φύσης και πολιτισμού, τον πεδινό και παραθαλάσσιο ορίζοντα, τα προσκυνήματα και τους λατρευτικούς χώρους, τα ιστορικά και αρχαιολογικά μνημεία, τα εθιμικά των κατοίκων και τις παραγωγικές τους δράσεις.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/05/Γιώργος-Βέργαδος-Αρχαιολογικό-Πάρκο-Δίου-683x1024.jpg)
Τα έργα της έκθεσης προέκυψαν από το φωτογραφικό οδοιπορικό που βίωσαν 25 προσκεκλημένοι φωτογράφοι της κοινότητας «Greek Instagramers Events» στο πλαίσιο της δράσης «#My_Olympus_Riviera» με σκοπό την τουριστική προβολή και την ανάδειξη των μοναδικών ομορφιών που προσφέρει η περιοχή της Πιερίας.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/05/Γιώργος-Βέργαδος-Ιερά-Μονή-Αγίου-Διονυσίου-εν-Ολύμπω-683x1024.jpg)
Tα εγκαίνια της έκθεσης είναι προγραμματισμένα για την Κυριακή 19 Μαΐου 2024, στις 7 το απόγευμα, στη φιλόξενη αίθουσα του Νομισματικού Μουσείου το οποίο στεγάζεται στο Ιλίου Μέλαθρον.
Με το πέρας της τελετής των εγκαινίων, στον κήπο του Μουσείου, θα ακολουθήσει προσφορά εδεσμάτων μοναστηριακής κουζίνας που θα προετοιμάζουν και θα μαγειρεύουν ζωντανά οι μοναχοί των Ιερών Μονών της Ιεράς Μητροπόλεως Κίτρους.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/05/Έλλη-Αγιαννίδη-Καταρράκτες-Ρέματος-Ορλιά-683x1024.jpg)
Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι τη Δευτέρα 27-5-2024, με ωράριο λειτουργίας, Δευτέρα και Τετάρτη τις ώρες 8:30 έως 15:30 και Πέμπτη έως Κυριακή τις ώρες 8:00 έως 20:00. Την ημέρα Τρίτη κλειστά.
Η καθόλα αξιόλογη πρωτοβουλία υλοποιείται με την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και την υποστήριξη του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/05/Ηλίας-Γεωργουλέας-Κάστρο-Πλαταμώνα-1024x683.jpg)
Συμμετέχουν αλφαβητικά οι φωτογράφοι:
Έλλη Αγιαννίδη, Νάνσυ Ανδριτσοπούλου, Γιώργος Βέργαδος, Ηλίας Γεωργουλέας, Ασημίνα Δεληλάμπρου, Χριστίνα Δεμερτσίδου, Δημήτρης Κοντοδημητρόπουλος, Αργυρώ Κουνάδη, Ιφιγένεια Κρικέλη, Μαρία Μαζάρου, Αργυρώ Μανώλη, Κούλα Μελαχροινάκη, Μπάμπης Γκιριτζιώτης, Ράνια Μπίνου, Χρήστος Όρλης, Νίκος Παραπονιάρης, Ιωάννα Πλατανησιώτη, Εμμανουήλ Πόζος, Βάσω Πώχου, Βασίλης Στεργιόπουλος, Αλεξάνδρα Στεφανίδου, Χαρά Συνδικιώτου, Ρούλα Τσάμη, Αναστασία Χατζηπέτρου, Γιάννης Χούσος.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΠΡΣΚΛΣ-1-1024x724.jpg)