Εκατοντάδες πολίτες ξεναγήθηκαν στην έκθεση για τα 44 χρόνια από την ίδρυση του Θεάτρου Πήγασος, που ολοκληρώθηκε την Τετάρτη 17 Απριλίου, στο Κέντρο Τεχνών Εννέα Μούσες (πρώην αρχοντικό Τσαλόπουλου).
Η έκθεση διοργανώθηκε με πρωτοβουλία των Φίλων του Μουσείου Πόλης Κατερίνης και αποτέλεσε ένα συναρπαστικό αφιέρωμα στην πολύχρονη προσφορά του θεατρικού σχήματος στην καλλιτεχνική δημιουργία της πόλης μας.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/04/pigasos_44xronia-1-1024x682.jpg)
Μεγάλη ήταν η ανταπόκριση του κοινού και στην τελευταία παράλληλη εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας, 15 Απριλίου με θέμα «Θέατρο-τοπικότητα και παγκοσμιότητα», στην οποία συμμετείχαν ο πρόεδρος του Οργανισμού Φεστιβάλ Ολύμπου Γρηγόρης Παπαχρήστος, ο σκηνοθέτης – ηθοποιός και καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Ολύμπου Γιώργος Χανδόλιας και ο ηθοποιός του ΚΘΒΕ Δημήτρης Σιακάρας. Τη συζήτηση συντόνιζε ο σκηνοθέτης του Πήγασου Χάρης Αμανατίδης.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/04/pigasos_44xronia-2-1024x576.jpg)
Να σημειωθεί ότι στην πολυθεματική έκθεση, την οποία επιμελήθηκε ο ιστορικός τέχνης και εικαστικός Νικόλαος Γραίκος, παρουσιάστηκαν τεκμήρια από την πολύχρονη ιστορία του θιάσου. Η έκθεση περιελάμβανε τέσσερις ενότητες: κοστούμια από επιλεγμένες παραστάσεις αρχαίου δράματος, σύγχρονου δραματολογίου και παραστάσεων για παιδιά, σκηνικά αντικείμενα, φωτογραφίες, αφίσες, καθώς και άλλα ντοκουμέντα από τις πολυάριθμες παραγωγές του θεάτρου.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/04/pigasos_44xronia-3-1024x683.jpg)
Οι Φίλοι του Μουσείου Πόλης Κατερίνης και το Θέατρο Πήγασος ευχαριστούν όσους συνέβαλλαν στη διοργάνωση του αφιερώματος:
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/04/pigasos_44xronia-5-1024x683.jpg)
- Το Δήμο Κατερίνης για την ευγενική παραχώρηση του κτηρίου.
- Το Δρ. Ιστορίας της Τέχνης και Εικαστικό Νικόλαο Γραίκο για την επιμέλεια της έκθεσης.
- Τους χορηγούς Interoliva AΒΕE, Πίτες Ολύμπου – Οικογένεια Καρακούση, Αφοί Παπουτσίδη ΟΕ, Ασφάλειες Μασούρας, Οινοποιείο Παντούλη, Le Garcon, Berlin, Έτερον, La Tequila, Γράφημα.
- Τον Μπάμπη Κοκκινίδη για την ηχητική υποστήριξη.
- Τους ομιλητές των παράλληλων εκδηλώσεων, Αντώνη Κάλφα, Νικόλαο Γραίκο, Γρηγόρη Παπαχρήστο, Γιώργο Χανδόλια, Δημήτρη Σιακάρα, Σοφία Ελευθεριάδου.
- Το διαφημιστικό γραφείο Utopia media & design και τη Γεωργία Γρηγοριάδου που σχεδίασε γραφιστικά το υλικό της έκθεσης.
- Τον δημοσιογράφο Θέμη Κωτούλα για την επικοινωνιακή υποστήριξη.
- Τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων των σχολείων για τις οργανωμένες επισκέψεις μαθητών στην έκθεση, καθώς και άλλους φορείς της πόλης για τις οργανωμένες επισκέψεις των μελών τους.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/04/pigasos_44xronia-7-1024x576.jpg)