Με θετική ανταπόκριση και ενεργό ενδιαφέρον από μαθητές – μαθήτριες και εκπαιδευτικούς, σε εξέλιξη είναι από το Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών του Δήμου Κατερίνης, η δράση ευαισθητοποίησης σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού, με θέμα την Έμφυλη – ενδοοικογενειακή βία.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/02/1ο-Γυμνάσιο-Γ2-7-2-24-1-1024x958.jpg)
«Ευαισθητοποιούμε την τοπική κοινωνία σε θέματα πρόληψης» σημειώνει σε δήλωσή του, ο αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας, Σάββας Καρυπίδης, ο οποίος ευχαριστεί για τη συνεργασία, τα στελέχη του Κέντρου Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών, καθώς και τηΔ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Πιερίας.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/02/2-Λιτόχωρο-Α΄-Λυκείου-1-2-24-5-1024x768.jpg)
Η δράση, η οποία υλοποιείται με την έγκριση της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Πιερίας ξεκίνησε τον Ιανουάριο από το Γυμνάσιο Ρητίνης και συνεχίστηκε στο ΓΕΛ Λιτοχώρου, στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας, στο 1ο Γυμνάσιο Κατερίνης.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/02/3-Λιτόχωρο-Α΄-Λυκείου-1-2-24-4-768x1024.jpg)
Τέλος, είναι προγραμματισμένη να υλοποιηθεί σε σχολικές μονάδες της Πιερίας (έως τον προσεχή Απρίλιο) ως εξής:
-20 & 21/02/2024: Γυμνάσιο Κορινού
-06/03/ & 11/03/2024 ΓΕΛ Λιτοχώρου
-02/04/ & 04/04/2024 Γυμνάσιο Αιγινίου.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/02/3β-1.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2024/02/4-30-1024x343.jpg)