“Η ενδοοικογενειακή και έμφυλη βία – Πρόληψη και Καταπολέμηση”. Διακεκριμένοι ομιλητές στην εκδήλωση ενημέρωσης – ευαισθητοποίησης που με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Εξάλειψης της Βίας κατά των Γυναικών διοργάνωσε χτες το πρωί, ο Δήμος Κατερίνης και ο Δικηγορικός σύλλογος Κατερίνης στο Συνεδριακό Κέντρο. Η εκδήλωση ξεκίνησε με χαιρετισμό του Δημάρχου Κώστα Κουκοδήμου, της προέδρου του Δικηγορικού Συλλόγου Ασημίνας Στρίμπα, της Βουλεύτριας Ελισσάβετ Σκούφα, της Αντιπεριφερειάρχη Πιερίας Σοφίας Μαυρίδου.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/11/1-24-1024x463.jpg)
Συνεχίστηκε με ομιλίες από τους: Καλυψώ Γούλα Δικηγόρο – Γ.Γ. Δημοκρατικής και Οικογενειακής Πολιτικής, Γεώργιο Δημήτραινα Αν. Καθηγητή Νομικής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, Γιώργο Πιπερόπουλο Δρ. Κοινωνιολογίας-Ψυχολογίας, καθηγητή Επικοινωνιολογίας και Πρόεδρο στο Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Βασιλική Σιαμάγκα Υπαστυνόμο Α’ της Διεύθυνσης Αστυνομίας Πιερίας, Πιπεροπούλου Χαρίκλεια, Κοινωνιολόγο Κέντρου Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών Δήμου Κατερίνης.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/11/1ΒΑ-1024x634.jpg)
Την εκδήλωση παρακολούθησαν επίσης, ο Μητροπολίτης Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Γεώργιος, οι αντιδήμαρχοι Κατερίνης Λάζαρος Ντόντης και Μαρία Τερζίδου, η πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και της επιτροπής ισότητας των φύλων του Δήμου Κατερίνης Παρθένα Μακρίδου – Παρτσαλίδου κ.α. εκπρόσωποι των τοπικών αρχών, φορέων και συλλόγων κ.α.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/11/4-4-1024x552.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/11/3Α-1024x471.jpg)
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/11/315517939_1741945686189108_5367534452596194244_n-1024x768.jpg)