6η θέση στον κόσμο ο Χρυσίδης των Ολυμπίων Κατερίνης

Αθλητικά

Την 6η θέση στην παγκόσμια κατάταξη στους άνδρες  για το 2022 κατέλαβε στην βαριά κατηγορία των +90 ο αθλητής της Εθνικής ομάδας πάλης Χρυσίδης Αχιλλέας παρά το νεαρό της ηλικίας του μιας και ανήκει ακόμα στην κατηγορία των εφήβων.

Η τελική φάση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος πάλης στην άμμο διεξήχθη  στην Κωστάντζα της Ρουμανίας εκεί ο Κατερινιώτης γίγαντας με ύψος 1,93 και 110 κιλά κατάφερε και νίκησε τους Αμερικανό και και έπειτα τον Αζέρο πρωταθλητή όμως στην συνέχεια έχασε δύσκολα από τους Τούρκο και Γεωργιανό αντίπαλους του οι οποίοι κατετάγησαν πρώτος και δεύτερος αντίστοιχα.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι με αυτή του την επιτυχία ο αθλητής μπορεί να εισαχθεί χωρίς εξετάσεις σε όποιο  πανεπιστήμιο της χώρας μας αυτός επιθυμεί.