Στον εμπλουτισμό του καλλωπιστικού πρασίνου και στην καλαισθησία του κυκλικού κόμβου στο ύψος της Αγίας Αικατερίνης, συμβάλλει η φυτοτεχνική διαμόρφωση του συγκεκριμένου χώρου, με κυπαρισσοειδή δέντρα αειθαλή, με εντυπωσιακή παρουσία & κομψό σχήμα.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/05/2-37-1024x551.jpg)
Παράλληλα, ελαιόδεντρα, πυξάρια (περιμετρικά) και χλοοτάπητας πλαισιώνουν τον κυκλικό κόμβο και ενισχύουν τον «πράσινο» τόνο, στο συγκεκριμένο σημείο.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/05/111111-1-1024x461.jpg)
Η παρέμβαση με τα μεσογειακά ανθεκτικά αυτά είδη και απολύτως προσαρμοσμένα στις κλιματικές συνθήκες της περιοχής έγινε από το Τμήμα Περιβάλλοντος, με τον συντονισμό του αρμόδιου αντιδημάρχου Γιάννη Μπεϊνά.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/05/4-22.jpg)
«Ο κυκλικός κόμβος στο ύψος της Αγίας Αικατερίνης, με τις κατάλληλες εργασίες φύτευσης ομόρφυνε. Η φύτευση και ο εξωραϊσμός του εντάσσεται στη γενικότερη προσπάθεια του Δήμου μας, για μία περισσότερο «πράσινη» Κατερίνη» τονίζει σε δήλωσή του, ο κος Μπεϊνάς.
![](https://pieriasocial.gr/wp-content/uploads/2022/05/5-11-535x1024.jpg)